Klubbmästare

Öppna KM i dubbel - Round-robin tournament (alla möter alla).
Efter några års inaktivitet på KM-fronten drog vi vi gång en turnering där i princip alla mötte alla. I huvudsak från de tre spelpooler som SR/SVT/UR har sina spelare plus några som spelar med oss under veckorna. Upplägget var ett förkval för att kunna para ihop spelare som har samma spelnivå och dessutom att blanda olika spelare från de olika spelpoolerna.
Tomas Einarsson och Simon Sandström blev klubbmästare efter en tuff final!

Lagbild KM 2018

Fr v till h övre raden: Thomas Lundkvist, Valter Samuelsson, Simon Sandström, Heléne Nyman, Jerry Sikuljak, Susanne Sundin, Magnus Cederlöv, Zakarias Faust och Peter Tyrén. Undre raden fr v till h: Svante Sandegård, Tomas Einarsson, Åke Rangborg, Fredrik Quistbergh, Maurice Mogard och Per-Erik Rosén.

Fler bilder och förkval finns under Klubbmästare 2018

Nedan result från slutspelsgrupperna

Supergrupp KM i dubbel Skanstull Badmintonstadion 18 november 2018        
  Namn        
A3 – B4 Magnus Cederlöv / Heléne Nyman        
A4 - B3 Åke Rangborg / Valter Samuelsson        
C3 – D4 Jerry Sikuljak / Susanne Sundin        
D3 - C4 Zakarias Faust / Thomas Lundkvist        
           
  Ett set bäst till 21 med förlängning setpoäng setpoäng    
  Cederlöv/Nyman – Rangborg/Samuelsson 16 21    
  Sikuljak/Sundin – Faust/Lundkvist 12 21    
           
  Rangborg/Samuelsson – Sikuljak/Sundin 16 21    
  Cederlöv/Nyman - Faust/Lundkvist 13 21    
           
  Faust/Lundkvist – Rangborg/Samuelsson 21 8    
  Sikuljak/Sundin – Cederlöv/Nyman 21 17    
           
  Total ställning Setpoäng + Setpoäng - matchpoäng placering
  Zakarias Faust / Thomas Lundkvist 63 33 3 1
  Jerry Sikuljak / Susanne Sundin 54 54 2 2
  Åke Rangborg / Valter Samuelsson 45 58 1 3
  Magnus Cederlöv / Heléne Nyman 46 63 0 4
           
  Match om 5 – 6 plats        
  Faust/Lundkvist – Sikuljak/Sundin 21 13    
  Match om 7 – 8 plats        
  Cederlöv/Nyman – Rangborg/Samuelsson 21 17    
Finalgrupp KM i dubbel  Badmintonstadion 18 november 2018        
  Namn        
A1 – B2 Peter Tyrén / Peter Saarenpää        
A2 – B1 Fredrik Quistbergh / P-E Rosén        
C1 – D2 Tomas Einarsson / Simon Sandström        
D1 - C2 Svante Sandegård / Maurice Mogard        
           
  Ett set bäst till 21 med förlängning        
    setpoäng setpoäng    
  Tyrén/Saarenpää – Quistbergh/Rosén 16 21    
  Einarsson/Sandström – Sandegård/Mogard 16 21    
           
  Quistbergh/Rosén – Einarsson/Sandström 18 21    
  Tyrén/Saarenpää – Sandegård/Mogard 21 12    
           
  Sandegård/Mogard – Quistbergh/Rosén 18 21    
  Einarsson/Sandström – Tyrén/Saarenpää 21 6    
           
  Total ställning Setpoäng + Setpoäng - matchpoäng placering
  Einarsson/Sandström 58 45 2 1
  Quistbergh/Rosén 60 55 2 2
  Sandegård/Mogard 51 58 1 3
  Tyrén/Saarenpää 43 54 1 4
           
  Match om 1 och 2 plats        
  Einarsson/Sandström – Quistbergh/Rosén 21 16    
  Match om 3 och 4 plats        
  Sandegård/Mogard – Tyrén/Saarinpää 21 13